Går det att installera ett motion-system på en rörrigg? | Ron Review't
by Sebastian Djerf
En Fanatec ClubSport-cockpit i rör uppgraderas med ett SIMRIG SR2 motion-system för att utvärdera hur en rörrigg presterar under dynamisk belastning.
Med en förstärkt ram i aluminium monterad på riggens M10-fötter skapar 80x40-profiler en stabil hybridbas för integration av aktuatorer.
Motion avslöjar snabbt eventuell strukturell flex. När styvheten bibehålls översätts telemetrin till precis, kontrollerad rörelse.
Tester med en Porsche RSR i Assetto Corsa (Zandvoort) visar tydlig vägtextur, definierad viktöverföring och autentisk pitch och roll. SR2:an, med sin dynamiska kapacitet på 225 kg, har gott om marginal för den kompletta konfigurationen.
Vi utvärderar aktivt liknande integrationslösningar för rörbaserade plattformar för att förenkla installationen samtidigt som strukturell integritet och motion-prestanda bibehålls.
Motion begränsas inte av riggens design – endast av dess styvhet.
IMMERSION THROUGH MOTION.