Utbyggd produktionsanläggning – ökad kapacitet och utveckling

by Sebastian Djerf

Sedan sommaren 2025 bedriver SIMRIG sin verksamhet från en ny produktionsanläggning utformad för att stödja ökad tillverkningskapacitet och långsiktig produktutveckling.

Den utökade ytan möjliggör effektivare arbetsflöden, förbättrade kvalitetskontrollsprocesser och större flexibilitet i systemmonteringen.

I takt med att efterfrågan på SIMRIG SR1-, SR2- och SR3-plattformarna fortsätter att växa blir skalbar produktion avgörande.

Den nya anläggningen möjliggör:

  • Högre produktionskapacitet
  • Strukturerade monteringsmiljöer
  • Dedikerade zoner för test och validering
  • Utökade FoU-möjligheter

Utöver produktionsskalning stödjer anläggningen framtida utvecklingsinitiativ. Mjukvaruförfining, hårdvaruprototypning och systemtestning sker nu i en mer kontrollerad och integrerad miljö.

Flytten representerar ett långsiktigt åtagande för kvalitet, stabilitet och fortsatt ingenjörsutveckling.

Tillväxt ska förstärka pålitligheten – inte kompromissa med den.

IMMERSION THROUGH MOTION.