← Alla nyheter

Växlingsreaktion – när drivlinans dynamik översätts

15 september 2021 · av Sebastian Djerf · Produkt

Växlingar är ögonblick av mekanisk övergång. Momentet förändras. Vikten förflyttas kortvarigt. Chassit reagerar.

SIMRIG-system har en dedikerad funktion för växlingsreaktion som översätter dessa händelser i drivlinan till fysisk återkoppling.

Vid upp- och nedväxlingar kan motionsystemet simulera en subtil viktförflyttning framåt eller bakåt som speglar det mekaniska avbrottet och återpåläggningen av kraft.

Effekten är justerbar i SIMRIG Control Center, vilket gör att föraren kan finjustera intensiteten utifrån fordonstyp och personlig preferens.

I högpresterande bilar skapar snabba sekventiella växlingar korta men distinkta fysiska signaler. I bilar med manuell växellåda kan nedväxlingar vid inbromsning ge en extra respons från chassit.

Genom att integrera växeldynamiken i motion-lagret blir drivlinans beteende kännbart – inte visuellt, utan fysiskt.

Funktionen är kompatibel med både SIMRIG SR2 och SR3 motionsystem, och lägger till ytterligare ett lager av telemetriöversättning.

Små mekaniska händelser spelar roll.

IMMERSION THROUGH MOTION.

Nyhetsbrev

Produktlanseringar, mjukvaruuppdateringar och viktiga SIMRIG-nyheter. Bara när det finns något värt att dela.